על פמיניזם ודמויות נשיות במגילת אסתר

רגיל

בבוקרו של יום אתמול (ראשון, 24.2.2013), נתבקשתי לשוחח בשידור חי בגל"צ בנושא פורים, על פמיניזם במגילת אסתר. השידור היה מאד חי (הלחי שלי עברה לממתינה, המראיינים קטעו אותי בסוף לפני שהספקתי להגיד חצי ממה שרציתי וכו') כך שאחרי לילה לבן של "תיקון פורים" לא יכולתי לגמור את העניין שם, ללא קתרזיס וחשתי צורך להעלות ולגולל את הרעיונות שצצו בי למקרא המגילה. והרי הם לפניכם:

ראשית, ניתן להבחין בבירור בין שתי דמויות פמיניסטיות במגילה – ושתי, פמיניסטית "לוחמנית" ששוברת את הכלים (ומוצאת את מותה) ואסתר, שמשחקת את המשחק יפה (ומצליחה להגיע לעמדת כוח ואפילו להציל את עמה). מסופי הסיפורים של שתי הנשים ניתן לראות איזו טקטיקה מועדפת על כותב(י?) המגילה.

כפי שניתן לשמוע בשירו הנהדר (שגם השתתפתי בו) של "The Branding Iron" (אריה ברנשטיין) שמספר על מערכת היחסים של אחשוורוש ואישתו ושתי בטרמינולוגיה מעולם ההיפ הופ :

"You're my bitch Vashti…"
וגם:
"בואי מותק, מלכה ושתי,
Show some booty and
תתפשטי"

ושתי מתבקשת "לדפוק הופעה" בפני אחשוורוש ואורחיו, ולא מתחשק לה.. היא מסרבת ומשלמת על כך מחיר כבד (לא כתוב במפורש, אבל כנראה שהיא משלמת בחייה).

הנה השיר להנאתכם (קליק ימני ושמרו בשם, או לחצו והוא ייפתח בחלון חדש).

כפי שסיפרתי בשידור, בשבוע שעבר הציב בעל דוכן הפלאפל השכונתי החביב עלינו את בנו בן ה-7 מולנו, והכריח אותו לספר מה הוא למד בבית ספר. הילד הנבוך לא הצליח להיזכר במשניות שלמד, ועמד מגמגם.. שאלתי אותו אם לימדו אותם בבית הספר משהו על פורים. הוא נזכר מיד בסיפור המגילה ואמר בערך כך: "ושתי לא שמרה שבת, אז ה' הצמיח לה קרניים וזנב. היא התביישה שהיא כל כך מכוערת ולא באה כשאחשוורוש ציווה עליה לבוא, אז הוא הרג אותה".
כמובן שלא כדאי להסתמך על עדות אחת של ילד קטן, אבל אם כך בוחרת מערכת החינוך הדתי להתמודד עם עדויות ברורות לרצון ועצמאות נשיים – אבוי לנו.

אחשוורוש לעומת זאת, בוחר להתמודד עם העניין באיפוק בתחילה. הוא נועץ ב"חבר'ה" שלו, ה"מטבחון" הגברי הטיפוסי, שם אחד משריו – ממוכן (המדרשים טוענים שזה המן בעצם) מראה דאגה רצינית לא רק לאחשוורוש ומלכותו אלא להגמוניה הגברית בכלל –  "לֹא עַל-הַמֶּלֶךְ לְבַדּוֹ, עָוְתָה וַשְׁתִּי הַמַּלְכָּה:  כִּי עַל-כָּל-הַשָּׂרִים, וְעַל-כָּל-הָעַמִּים… כִּי-יֵצֵא דְבַר-הַמַּלְכָּה עַל-כָּל-הַנָּשִׁים, לְהַבְזוֹת בַּעְלֵיהֶן בְּעֵינֵיהֶן" (א, טז-יז). מחשש למפולת שלגים פמיניסטית, שולח אחשוורוש בעצת ממוכן איגרת לכל מדינות המלך "אֶל-מְדִינָה וּמְדִינָה כִּכְתָבָהּ, וְאֶל-עַם וָעָם כִּלְשׁוֹנוֹ" (א, כב) ומספר שהוא עומד להחליף את ושתי באחרת במטרה ללמד לקח ולהוות דוגמה וכך "וְכָל-הַנָּשִׁים, יִתְּנוּ יְקָר לְבַעְלֵיהֶן–לְמִגָּדוֹל, וְעַד-קָטָן".
עניין הכבוד כמובן עובר במגילה כחוט מקשר ומטמטם את החפֵצים בו (בעיקר המן, אבל גם מרדכי במידה מסוימת, וכמובן אחשוורוש. כלומר – הגברים).
האם רצח ושתי  הוא הרצח המפורש הראשון על חילול כבוד (המשפחה)?

לפני כמה חודשים יצא קליפ חדש של הרכב ההיפ-הופ הפלסטיני דאם, שמארחים את אמל מרקוס בשיר שמספר על רצח על כבוד המשפחה. הקליפ יפהפה ועצוב. הנהו כאן:

נחזור למגילה. אחשוורוש המלך האלכוהוליסט (כל הזמן שותים שם!) נזכר מתוך עננת החמרמורת במשתה של ליל אמש. הוא ממשיך בתכניתו – לגייס את כל בתולות העם להרמון שלו. אחרי הגיוס, הן עוברות מסכת הכנה מפרכת ומופרכת:  "בְהַגִּיעַ תֹּר נַעֲרָה וְנַעֲרָה לָבוֹא אֶל-הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ, מִקֵּץ הֱיוֹת לָהּ כְּדָת הַנָּשִׁים שְׁנֵים עָשָׂר חֹדֶשׁ–כִּי כֵּן יִמְלְאוּ, יְמֵי מְרוּקֵיהֶן:  שִׁשָּׁה חֳדָשִׁים, בְּשֶׁמֶן הַמֹּר, וְשִׁשָּׁה חֳדָשִׁים בַּבְּשָׂמִים, וּבְתַמְרוּקֵי הַנָּשִׁים" (ב, יב) עד שהן מוכנות ללילה עם המלך, אחריו הן יחזרו להרמון ("בֵּית הַנָּשִׁים שֵׁנִי") ויישארו שם כל חייהן, מותרות רק למלך ואולי גם לסריסיו שמנהלים את ההרמון.
אגב, מתמיה הביטוי "מקץ היות לה כדת הנשים". האם זה אומר שהבתולות הללו הן בעצם ילדות בנות 13-14 והן מחכות שם עד ש"יבשילו" כלומר – יקבלו מחזור (דת הנשים?!).
מזעזע?! אכן.
אל תוך המציאות הזו מגיעה אסתר (אני לא בטוחה שמרדכי שלח אותה, כתוב "ותילקח" ולא מזכירים את מרדכי בפסוק הזה). אני גם לא בטוחה שמרדכי נשא אותה לאישה כפי שמפרשים בחלק מהמקומות. נכון שנערה ללא אב ואם נחשבת כחצי מתה (אין מי שימכור אותה לבעל) ולכן יש סיכוי שמרדכי לקח עליה אחריות בדמות נישואין, אבל הפועל "אומן" והביטוי "לקח לו לבת" הם תמימים וכדאי להשאיר אותם כך ("וַיְהִי אֹמֵן אֶת-הֲדַסָּה, הִיא אֶסְתֵּר בַּת-דֹּדוֹ–כִּי אֵין לָהּ, אָב וָאֵם" ; וְהַנַּעֲרָה יְפַת-תֹּאַר, וְטוֹבַת מַרְאֶה, וּבְמוֹת אָבִיהָ וְאִמָּהּ, לְקָחָהּ מָרְדֳּכַי לוֹ לְבַת." (ב, ז). אגב, זוהי כפילות משונה מעט – הזכרת מות האב והאם פעמיים..)

נמשיך הלאה. אסתר הנערה יפת התואר (בואו ניתן לאחשוורוש קצת קרדיט ונגיד שהיא בת 16) (שזה עדיין לא גיל להילקח בו להרמון ולהיבעל על ידי מלך מבוגר) מגיעה אל ההרמון ומצליחה עם קצת מזל והרבה בושם למצוא חן בעיני המלך. הוא אפילו אוהב אותה! "וַיֶּאֱהַב הַמֶּלֶךְ אֶת-אֶסְתֵּר מִכָּל-הַנָּשִׁים, וַתִּשָּׂא-חֵן וָחֶסֶד לְפָנָיו מִכָּל-הַבְּתוּלוֹת; וַיָּשֶׂם כֶּתֶר-מַלְכוּת בְּרֹאשָׁהּ, וַיַּמְלִיכֶהָ תַּחַת וַשְׁתִּי." . (ב, יז) והמלך עושה "תיקון" למעשה האומלל בוושתי, ועורך משתה מפואר "אֵת מִשְׁתֵּה אֶסְתֵּר" (היא כמובן מגיעה אליו, שלא כקודמתה), יופי.
כמובן שאסתר כאן עדיין ילדה טובה שעושה מה שאומרים לה "אֵין אֶסְתֵּר, מַגֶּדֶת מוֹלַדְתָּהּ וְאֶת-עַמָּהּ, כַּאֲשֶׁר צִוָּה עָלֶיהָ, מָרְדֳּכָי; וְאֶת-מַאֲמַר מָרְדֳּכַי אֶסְתֵּר עֹשָׂה, כַּאֲשֶׁר הָיְתָה בְאָמְנָה אִתּוֹ." (ב, כ)
על הדרך, מכניס מרדכי, בעזרת אסתר, את שמו לספר דברי הימים של המלך, בתור מציל המלך מקנוניה של שומרי הסף שלו, וכולם שמחים..

בפרק ג' קורה משהו מעניין –  אנחנו נתקלים שוב באיגרת שבאה ללמד לקח ולהוות דוגמה, איגרת שנשלחת אל "מדינה ומדינה ככתבה ואל עם ועם כלשונו" (ג, יב) ממש כמו בפרק א. האיגרת הפעם היא מזימתו של המן והיא מצווה להרוג את כל היהודים. תגובת הגויים לעניין: "והעיר שושן נבוכה". מה זה אומר? בקונקורדנציה (האהובה!) שלי כתוב, שהשורש ב.ו.ך והמילה נבוך שפירושה "היה אובד עצה או דרך" מופיעים רק 3 פעמים במקרא. כאן במגילת אסתר, בספר יואל "נבוכו עדרי בקר" (א, יח) ובספר שמות "נבוכים הם בארץ" (יד, ג). הדרך בין אובדן הדרך והעצה – משל היינו עדר בקר – להליכה כצאן לטבח קצרה עד מאד..
אבל נחזור לשתי האיגרות של אחשוורוש- האם העם היהודי מושווה כאן לנשים? עַם פאסיבי וחסר ישע (לפי תכונות האופי האופייניות לנשים בפרס בעת ההיא לפי המגילה כמובן), שאם רק יקום על ריבונו יהווה סכנה לסדר הקיים? עַם שעליו להיזהר במחוות מרדניות, אבל עִם קצת רצון ותחבולות יוכל לתפוס את מקומו בחצר המלוכה?
אולי..

בכל אופן, האיגרת מזעזעת את העם היהודי ואת מרדכי כמובן, והוא מצווה על אסתר " לָבוֹא אֶל-הַמֶּלֶךְ לְהִתְחַנֶּן-לוֹ וּלְבַקֵּשׁ מִלְּפָנָיו–עַל-עַמָּהּ" (ד, ח). אבל כאן, לראשונה בחייה, אסתר מסרבת פקודה! היא מוסרת למרדכי (הדיאלוג ביניהם מתבצע בעזרתם האדיבה של הסריסים), שהחוק בחצר המלוכה אוסר על אנשים (ונשים בוודאי) לפנות אל המלך, אלא אם ביקש לדבר איתם או פנה אליהם קודם, ואיתה לא ביקש לדבר כבר 30 יום! מרדכי שולח שוב את אחד הסריסים עם מסר בזו הלשון: "אַל-תְּדַמִּי בְנַפְשֵׁךְ, לְהִמָּלֵט בֵּית-הַמֶּלֶךְ מִכָּל-הַיְּהוּדִים   יד  כִּי אִם-הַחֲרֵשׁ תַּחֲרִישִׁי, בָּעֵת הַזֹּאת–רֶוַח וְהַצָּלָה יַעֲמוֹד לַיְּהוּדִים מִמָּקוֹם אַחֵר, וְאַתְּ וּבֵית-אָבִיךְ תֹּאבֵדוּ; וּמִי יוֹדֵעַ–אִם-לְעֵת כָּזֹאת, הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת" או במילים אחרות – "מה את תופסת לי תחת עכשיו שאת מלכה? מה את משחקת אותה מורמת מעם?! את יהודייה גם אם את גרה בארמון, ואם לא תעשי עכשיו מעשה, אף אחד אחר לא יוכל להציל אותנו, והלך עלינו! ואולי זו הסיבה שאת שם בכלל?!?" (רמז מעניין להשגחה פרטית ולקיומו של האל במגילה?!)

אריה ברנשטיין (הראפר המדליק ששר על ושתי), שהוא גם מורה לתורה בצוות הישיבה השוויונית "הדר" בניו יורק, מפרש את הפסוק אחרת. דורש אריה:
מרדכי שלח את אסתר בניגוד לרצונה לחצר המלך, היא לא "הגיעה" לשם סתם כך. עכשיו הוא דורש ממנה לסכן את חייה שוב. זה בדיוק מה שקורה כל הזמן לנשים מוכות: "תעידי בבית משפט! זכותך!" והיא כמובן קפואה לגמרי, והמערכת שסיכנה אותה והשתיקה אותה מלכתחילה לא מכירה בזה. וכך לכל אורך פרק ה' ו-ו', שומעים את הפחד האדיר שבאסתר, כשהיא מנסה לפתוח את הפה בכל זאת ולדבר אל אחשוורוש.

יפה דרשת אריה!

והנה הגענו לנקודת המפנה  של אסתר במגילה. בניגוד להרבה אנשים ונשים מוכות, אסתר מצליחה להתגבר ולהשתנות והיא הופכת מנערה פאסיבית ושתקנית לאישה פועלת ובעלת שכל ורצון משלה. היא מוסרת למרדכי שיש לה תכנית, וזו תכנית מעניינת ומלאת אמונה באלוהים ואדם. עליו לכנס את כל היהודים בשושן שיצומו עליה, והיא ונערותיה יצומו אף הן שלושה ימים, ואז תלך אל המלך "אֲשֶׁר לֹא-כַדָּת" (כלומר לא לפי החוק) במשימת ההתאבדות שלה – "וְכַאֲשֶׁר אָבַדְתִּי, אָבָדְתִּי". הצום, מעשה של חרטה ותפילה לא רק פונה אל האל, אלא גם מאחד את העם (ותודה לאבא שלי יואל שהסב את תשומת לבי לעניין!). אסתר פועלת גם במישור המדיני – ההליכה אל המלך, וגם במישור החברתי – פנייה אל העם ואיחודו. מלכה אמיתית! וכמו מלכה אמיתית, נתיניה (לראשונה!) מצייתים: " וַיַּעֲבֹר, מָרְדֳּכָי; וַיַּעַשׂ, כְּכֹל אֲשֶׁר-צִוְּתָה עָלָיו אֶסְתֵּר".

מכאן והלאה העלילה ידועה ומזכירה מחזה שייקספירי – שנתו של המלך נודדת, הוא קורא בספר דברי הימים שמרדכי גבר-גבר, הוא מחליט לצ'פר אותו ובמהלך קלאסי של קומדיה של טעויות שואל את המן איך ייעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו, ובסוף מטיל עליו לעשות את כל אלה למרדכי. המן המושפל עושה עם מרדכי ס"ד (סיבוב דאווין) בכל רחבי העיר, סוס וכתר מלכות אנד אול דאט ג'אז.. בינתיים אסתר עורכת משתה משל עצמה (מלכה או לא מלכה?) עד שמארג התכנית שלה כולו מגיע כמעט לשלמות והיא מפנה אצבע מאשימה כלפי המן, שזמם להרוג את עמה. כדי להשלים את המזימה, המלך הנסער יוצא לשאוף אוויר וכשהוא חוזר הוא מוצא את המן על אסתר במיטתה (המן פשוט במקרה נפל) (?!) ושולח אותו להיתלות על עץ.
העיר שושן כבר לא נבוכה, היא שמחה וצוהלת.. והיהודים מתחילים במסע טבח ונקמה שלא היה מבייש סרט של טרנטינו. עד כדי כך ש- "וּבְכָל-מְדִינָה וּמְדִינָה וּבְכָל-עִיר וָעִיר, מְקוֹם אֲשֶׁר דְּבַר-הַמֶּלֶךְ וְדָתוֹ מַגִּיעַ, שִׂמְחָה וְשָׂשׂוֹן לַיְּהוּדִים, מִשְׁתֶּה וְיוֹם טוֹב; וְרַבִּים מֵעַמֵּי הָאָרֶץ, מִתְיַהֲדִים–כִּי-נָפַל פַּחַד-הַיְּהוּדִים, עֲלֵיהֶם." מקסים. למעשה, יום הטיהורים הזה לא היה מספיק, ואסתר מבקשת מהמלך עוד יום שבו יוכלו היהודים לעשות ככל העולה על רוחם. וכך קורה ש"שְׁאָר הַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בִּמְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ נִקְהֲלוּ וְעָמֹד עַל-נַפְשָׁם, וְנוֹחַ מֵאֹיְבֵיהֶם", והמשך הפסוק מוכיח שכמו תמיד, אנחנו הצבא המוסרי בעולם: " וְהָרוֹג בְּשֹׂנְאֵיהֶם, חֲמִשָּׁה וְשִׁבְעִים אָלֶף ; וּבַבִּזָּה–לֹא שָׁלְחוּ, אֶת-יָדָם" (י, טז).

איזה יופי!

כאן תמה המגילה, במצווה לחגוג את ה"ונהפוך הוא" הגדול שחל לעם היהודי.
אני הבנתי שה"ונהפוך הוא" האמיתי היה בעצם הפיכתה של אסתר לאישה עצמאית, פועלת ואמיצה, שהצליחה להשתחרר מהטראומה של מכירתה כשפחת מין למלך בעודה נערה והשכילה לנצל את המזל והמעמד שנקרו בדרכה על מנת להשפיע טוב על העולם. כן ירבו! (חוץ מהסוף כמובן, אבל זה נושא לרשומה אחרת).

»

 1. נאה דרשת בתי רואים שזורם בך דם רבני נצר לתרשישי ארץ. בהתחשב בעובדה שאת מתעלמת קלות מהזמן שבו נכתבה המגילה ולזמן שאליו היא מתייחסת המילים כדרבנות. אסתר עוברת מהפך מעניין שמה המקורי הדסה. ובמעברה לאסתר היא אכן מושיע את עצמה ואת עמה . ובכלל הדמויות במגילה מעניינות כולן. הבדיחה העצובה על כיצד מלמדים את הילדים החרדים את המגילה היא נושא כאוב שלעצמו. אבל זאת בפעם אחרת. ישר כוח.

 2. כל הכבוד! מאד נהניתי והועשרתי מכתיבתך, ותודה שהזכרת גם את השיר שלנו וגם את השיחה התורנית שלנו. שתי הערות:
  1) 'כל שאומר בשם אומרו מביא גאולה לעולם' — עיקר המחשבה שיתפתי איתך ושציטט, קיבלתי וידידתי העו"ד אשרת שהם, בשיעור מרתק בקהילת "הקהל" בבקעה, שבת שעברה.
  2) הציטוט המדוייק לשורה ההיא בשיר הוא:
  So, בואי מותק, מלכה ושתי,
  Show some booty and TITPASHTI

  ההמשך:
  You off the hook, so fine and busty
  and if you don't, I'll Ayatollah your Salman Rushdie.
  Don't be a bee-otch T, you MY bitch, Vashti,
  Wrap around the pole and get really nasty,
  I'm a mojo man, though I'm old and crusty.
  תרגיעי אותי, בייבי, כי כבר כעסתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s